Tyskie Muzeum Piwowarstwa na dawnej widokówce.

25 lutego, 2010 admin Posted in Muzeum Miejskie Możliwość komentowania Tyskie Muzeum Piwowarstwa na dawnej widokówce. została wyłączona

Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button

TADEUSZ KANTOR. EPOKA CHŁOPCA

11 grudnia, 2008 admin Posted in Muzeum Miejskie Możliwość komentowania TADEUSZ KANTOR. EPOKA CHŁOPCA została wyłączona

TADEUSZ KANTOR. EPOKA CHŁOPCA
Wystawa w Muzeum Miejskim w Tychach
10 grudnia 2008 – 7 lutego 2009

Wystawa przygotowana przez Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie.

W Muzeum Miejskim w Tychach prezentowane są obiekty związane z najbardziej znanymi spektaklami Tadeusza Kantora „UMARŁA KLASA” (1975) i „WIELOPOLE, WIELOPOLE” (1980).

Jacek Dębski, Dział Sztuki Muzeum Miejskiego w Tychach:
– Dzieła Tadeusza Kantora przeciętnemu widzowi wydają się hermetyczne, niezrozumiałe i niejednokrotnie jakby wzięte z krainy najczarniejszych koszmarów. Żmudna analiza jego tekstów i twórczości plastycznej pozwala na próbę określenia dorobku mistrza z Wielopola jako kontynuatora tradycji polskich plastyków-dramaturgów Stanisława Wyspiańskiego i Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jego własna droga twórcza biegnąca meandrami awangardowych poszukiwań i eksperymentów z okolic kubizmu, surrealizmu i dadaizmu, prowadziła go poprzez abstrakcję ekspresjonistyczną i assamblage (embalage), do konceptualizmu (sztuki ubogiej).

Interpretacja twórczości plastycznej realizowanej poprzez spektakle z cyklu „teatru śmierci” mogłaby być widziana jako rodzaj zbiorowej, psychologicznej terapii grupowej typu gestalt. Terapeuta – Tadeusz Kantor i uczestnicy – widzowie leczą rany zadane Europejczykom w trakcie I i II wojny światowej. Brak ojca (bohatera wojennego, wysokiej rangi oficera kontrwywiadu), który opuścił rodzinę, wpłynął zdaje się w sposób zasadniczy na dorastającego chłopca z galicyjskiego Wielopola Skrzyńskiego.

Tadeusz Kantor (1915-1990) był malarzem, grafikiem, reżyserem, scenografem, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członkiem Grupy Krakowskiej, twórcą eksperymentalnego tajnego Teatru Niezależnego w Krakowie w latach 1942-1944. Po wojnie założył awangardowy teatr Cricot 2.

Scenariusz i aranżacja wystawy: Anna Halczak, Bogdan Renczyński
Współpraca: Agnieszka Czyżewska, Jacek Dębski

AddThis Social Bookmark Button

Sztuka Tadeusza Kantora w Muzeum Miejskim w Tychach

21 listopada, 2008 admin Posted in Muzeum Miejskie Możliwość komentowania Sztuka Tadeusza Kantora w Muzeum Miejskim w Tychach została wyłączona

TADEUSZ KANTOR. EPOKA CHŁOPCA
Wystawa w Muzeum Miejskim w Tychach
10 grudnia 2008 – 7 lutego 2009
o wystawie

Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button

Jerzy Nowosielski w Muzeum Miejskim w Tychach

24 października, 2008 admin Posted in Muzeum Miejskie Możliwość komentowania Jerzy Nowosielski w Muzeum Miejskim w Tychach została wyłączona

Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button

Sukces Muzeum Miejskiego!

7 maja, 2008 admin Posted in Muzeum Miejskie Możliwość komentowania Sukces Muzeum Miejskiego! została wyłączona

Jedno z siedmiu honorowych wyróżnień przyznanych przez Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2007 trafiło do Muzeum Miejskiego w Tychach za wystawę Sztuka w przestrzeni miasta. Artyści znani z tyskich kościołów.

Wystawa prezentowana była w muzeum w okresie od listopada 2006 roku do lutego 2007 roku. Ukazywała wnętrza i wyposażenie nowych tyskich kościołów, w wielu wypadkach będących wybitnymi realizacjami, tworzących rodzaj galerii znakomitej współczesnej sztuki sakralnej.

Na wystawie można było zobaczyć dzieła – obrazy, grafiki i rzeźby – Jerzego Nowosielskiego, Romana Kalarusa, Joanny Piech, Stanisława Kluski, Adama Romaniuka, Ireneusza Botora oraz Antoniego Toborowicza.

Kuratorem wystawy był Jacek Dębski, współpraca: Maria Lipok-Bierwiaczonek. Aranżacja wystawy: Agnieszka Czyżewska.

Ustanowione w 2006 roku nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne przyznawane są za najwybitniejsze osiągnięcia z zakresu działalności muzealnej dla podkreślenia wagi ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego. Nagrodami honoruje się muzea działające na terenie województwa śląskiego. Przyznawane są w czterech kategoriach: wystawy, publikacje, dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego i dokonania z zakresu konserwacji. Wnioski o przyznanie nagród mogły składać m.in. instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, związki lub stowarzyszenia twórcze i kulturalne oraz uczelnie wyższe.

Organizatorem konkursu jest Muzeum Śląskie w Katowicach

Zdjęcia z wystawy.

  1. Rzeźby Antoniego Toborowicza
  2. Obrazy Jerzego Nowosielskiego

autor zdjęć: Jacek Dębski.

Joanna Kucz Pieczka
Dział Oświatowy Muzeum Miejskiego w Tychach
tel.: (0 32) 327 18 23
e-mail: j.kucz@muzeummiejskie.tychy.pl

AddThis Social Bookmark Button

Osiem wieków historii Tychów i dzielnic podmiejskich – nowa wystawa w Muzeum Miejskim w Tychach

21 kwietnia, 2008 admin Posted in Muzeum Miejskie Możliwość komentowania Osiem wieków historii Tychów i dzielnic podmiejskich – nowa wystawa w Muzeum Miejskim w Tychach została wyłączona

o wystawie – Agnieszka Czyżewska

Osiem wieków historii Tychów i dzielnic podmiejskich.

Ekspozycja przygotowana została na zakończenie obchodów Tyskiego Roku Historycznego, potrwa do końca października 2008 roku.

Autorką scenariusza wystawy jest Agnieszka Ociepa z Działu Historii Miasta Muzeum Miejskiego w Tychach, współpraca: Maria Lipok-Bierwiaczonek (dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach). Część archeologiczną wystawy przygotuje archeolog dr Edelgarda Foltyn. Aranżacja wystawy – Agnieszka Czyżewska.

Wystawie towarzyszył będzie konkurs plastyczny dla uczniów tyskich szkół Mieszkańcy Tychów i okolic. Ich życie i praca na przestrzeni wieków, ogłoszony przez Dział Oświatowy Muzeum Miejskiego w Tychach. Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button

Osiem wieków historii Tychów i dzielnic podmiejskich

25 marca, 2008 admin Posted in Muzeum Miejskie Możliwość komentowania Osiem wieków historii Tychów i dzielnic podmiejskich została wyłączona

Osiem wieków historii Tychów i dzielnic podmiejskich

Agnieszka Czyżewska

Nowa, wielka wystawa w Muzeum Miejskim. Tytuł to pewnego rodzaju prowokacja – jakże mówić o ośmiu wiekach w tak młodym mieście, jakim są Tychy?

A jednak – wszystko się zgadza. Mamy przecież dwudziesty pierwszy wiek. A najstarszy znany dokument o Wilkowyjach pochodzi dokładnie z 1287 roku. Ten dokument można było oglądać w oryginale wyłącznie podczas wernisażu – potem został zastąpiony starannie wykonaną repliką – podobnie, jak i inne oryginały z tych najstarszych.

Ta wystawa to przedsięwzięcie jednakże ryzykowne; niewiele tych dokumentów, eksponatów, niezbyt wiele informacji z lat najdawniejszych. Ale, być może dzięki temu, jest lekka i przystępna, urozmaicona i , z całą pewnością, niezwykle potrzebna . Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button

Wystawy w Muzeum Miejskim

10 października, 2007 admin Posted in Muzeum Miejskie Możliwość komentowania Wystawy w Muzeum Miejskim została wyłączona

Agnieszka Czyżewska


…barwne postacie w przepięknych strojach spacerują, stoją, w tle pejzaż, wnętrze izby, procesja w mieście – wszystko tak, jak było, było kiedyś, jeszcze nie tak dawno. Ale to już odchodzący świat zatrzymany w kadrze, w materii, w magii przedmiotów, we wspomnieniach.

Tak właśnie wygląda obecna wystawa w Muzeum Miejskim pt. „ My i nasi sąsiedzi – stroje ludowe w województwie śląskim. „Cała sala mieni się barwami, dużo czerwieni w strojach i na ścianach, cudowne stare fotografie potwierdzające prawdziwość prezentacji. Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button