Jubileusz Muzeum Miejskiego w Tychach.

Kwiecień 18th, 2010 admin Posted in Muzeum Miejskie Komentarze są wyłączone

[patronat]

13 maja w Muzeum Miejskim w Tychach otwarta zostanie wystawa „Pięć lat Muzeum Miejskiego w Tychach. Kolekcje, darczyńcy, wydarzenia”.

Wernisaż wystawy odbędzie się w siedzibie muzeum przy ul. Katowickiej 9. Podczas uroczystości wystąpi Michał Czachowski z zespołem Viva Flamenco.

Po raz kolejny dyrektor i pracownicy muzeum przyznają też tytuł Złotego Darczyńcy oraz Przyjaciela Muzeum. Wstęp na wernisaż tylko za zaproszeniami.

Zwiedzającym wystawa udostępniona zostanie 14 maja, potrwa do końca października 2010 roku.

Otwarcie Muzeum Miejskiego w Tychach w kwietniu 2005 roku było jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w mieście. Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button

Tyskie Muzeum Piwowarstwa na dawnej widokówce.

Luty 25th, 2010 admin Posted in Muzeum Miejskie Komentarze są wyłączone

Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button

Daisy, księżna von Pless: szczęśliwe lata

Grudzień 19th, 2009 admin Posted in Muzeum Miejskie Komentarze są wyłączone

14 grudnia 2009 roku w Muzeum Miejskim w Tychach (ul. Katowicka 9) otwarto wystawę „Daisy, księżna von Pless: szczęśliwe lata” . Wystawa potrwa do końca lutego 2010 r.

„Daisy, księżna von Pless: szczęśliwe lata” to wystawa wypożyczona z Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Agnieszka Ociepa, Dział Historii Miasta Muzeum Miejskiego w Tychach: Jest to wystawa fotografii portretowych wybranych z liczącego 3,5 tysiąca negatywów archiwum Studia Lafayette, zakładu fotograficznego w Anglii, działającego od 1880 roku. Archiwum to przechowywane jest w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.

Fotografie prezentowane na wystawie zostały wywołane ze szklanych klisz o wymiarach 38×30 cm.

Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button

TADEUSZ KANTOR. EPOKA CHŁOPCA

Grudzień 11th, 2008 admin Posted in Muzeum Miejskie Komentarze są wyłączone

TADEUSZ KANTOR. EPOKA CHŁOPCA
Wystawa w Muzeum Miejskim w Tychach
10 grudnia 2008 – 7 lutego 2009

Wystawa przygotowana przez Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie.

W Muzeum Miejskim w Tychach prezentowane są obiekty związane z najbardziej znanymi spektaklami Tadeusza Kantora “UMARŁA KLASA” (1975) i “WIELOPOLE, WIELOPOLE” (1980).

Jacek Dębski, Dział Sztuki Muzeum Miejskiego w Tychach:
- Dzieła Tadeusza Kantora przeciętnemu widzowi wydają się hermetyczne, niezrozumiałe i niejednokrotnie jakby wzięte z krainy najczarniejszych koszmarów. Żmudna analiza jego tekstów i twórczości plastycznej pozwala na próbę określenia dorobku mistrza z Wielopola jako kontynuatora tradycji polskich plastyków-dramaturgów Stanisława Wyspiańskiego i Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jego własna droga twórcza biegnąca meandrami awangardowych poszukiwań i eksperymentów z okolic kubizmu, surrealizmu i dadaizmu, prowadziła go poprzez abstrakcję ekspresjonistyczną i assamblage (embalage), do konceptualizmu (sztuki ubogiej).

Interpretacja twórczości plastycznej realizowanej poprzez spektakle z cyklu „teatru śmierci” mogłaby być widziana jako rodzaj zbiorowej, psychologicznej terapii grupowej typu gestalt. Terapeuta – Tadeusz Kantor i uczestnicy – widzowie leczą rany zadane Europejczykom w trakcie I i II wojny światowej. Brak ojca (bohatera wojennego, wysokiej rangi oficera kontrwywiadu), który opuścił rodzinę, wpłynął zdaje się w sposób zasadniczy na dorastającego chłopca z galicyjskiego Wielopola Skrzyńskiego.

Tadeusz Kantor (1915-1990) był malarzem, grafikiem, reżyserem, scenografem, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członkiem Grupy Krakowskiej, twórcą eksperymentalnego tajnego Teatru Niezależnego w Krakowie w latach 1942-1944. Po wojnie założył awangardowy teatr Cricot 2.

Scenariusz i aranżacja wystawy: Anna Halczak, Bogdan Renczyński
Współpraca: Agnieszka Czyżewska, Jacek Dębski

AddThis Social Bookmark Button

Sztuka Tadeusza Kantora w Muzeum Miejskim w Tychach

Listopad 21st, 2008 admin Posted in Muzeum Miejskie Komentarze są wyłączone

TADEUSZ KANTOR. EPOKA CHŁOPCA
Wystawa w Muzeum Miejskim w Tychach
10 grudnia 2008 – 7 lutego 2009
o wystawie

Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button

Jerzy Nowosielski w Muzeum Miejskim w Tychach

Październik 24th, 2008 admin Posted in Muzeum Miejskie Komentarze są wyłączone

Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button

Sukces Muzeum Miejskiego!

Maj 7th, 2008 admin Posted in Muzeum Miejskie Komentarze są wyłączone

Jedno z siedmiu honorowych wyróżnień przyznanych przez Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2007 trafiło do Muzeum Miejskiego w Tychach za wystawę Sztuka w przestrzeni miasta. Artyści znani z tyskich kościołów.

Wystawa prezentowana była w muzeum w okresie od listopada 2006 roku do lutego 2007 roku. Ukazywała wnętrza i wyposażenie nowych tyskich kościołów, w wielu wypadkach będących wybitnymi realizacjami, tworzących rodzaj galerii znakomitej współczesnej sztuki sakralnej.

Na wystawie można było zobaczyć dzieła - obrazy, grafiki i rzeźby - Jerzego Nowosielskiego, Romana Kalarusa, Joanny Piech, Stanisława Kluski, Adama Romaniuka, Ireneusza Botora oraz Antoniego Toborowicza.

Kuratorem wystawy był Jacek Dębski, współpraca: Maria Lipok-Bierwiaczonek. Aranżacja wystawy: Agnieszka Czyżewska.

Ustanowione w 2006 roku nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne przyznawane są za najwybitniejsze osiągnięcia z zakresu działalności muzealnej dla podkreślenia wagi ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego. Nagrodami honoruje się muzea działające na terenie województwa śląskiego. Przyznawane są w czterech kategoriach: wystawy, publikacje, dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego i dokonania z zakresu konserwacji. Wnioski o przyznanie nagród mogły składać m.in. instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, związki lub stowarzyszenia twórcze i kulturalne oraz uczelnie wyższe.

Organizatorem konkursu jest Muzeum Śląskie w Katowicach

Zdjęcia z wystawy.

  1. Rzeźby Antoniego Toborowicza
  2. Obrazy Jerzego Nowosielskiego

autor zdjęć: Jacek Dębski.

Joanna Kucz Pieczka
Dział Oświatowy Muzeum Miejskiego w Tychach
tel.: (0 32) 327 18 23
e-mail: j.kucz@muzeummiejskie.tychy.pl

AddThis Social Bookmark Button

Osiem wieków historii Tychów i dzielnic podmiejskich – nowa wystawa w Muzeum Miejskim w Tychach

Kwiecień 21st, 2008 admin Posted in Muzeum Miejskie Komentarze są wyłączone

o wystawie – Agnieszka Czyżewska

Osiem wieków historii Tychów i dzielnic podmiejskich.

Ekspozycja przygotowana została na zakończenie obchodów Tyskiego Roku Historycznego, potrwa do końca października 2008 roku.

Autorką scenariusza wystawy jest Agnieszka Ociepa z Działu Historii Miasta Muzeum Miejskiego w Tychach, współpraca: Maria Lipok-Bierwiaczonek (dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach). Część archeologiczną wystawy przygotuje archeolog dr Edelgarda Foltyn. Aranżacja wystawy – Agnieszka Czyżewska.

Wystawie towarzyszył będzie konkurs plastyczny dla uczniów tyskich szkół Mieszkańcy Tychów i okolic. Ich życie i praca na przestrzeni wieków, ogłoszony przez Dział Oświatowy Muzeum Miejskiego w Tychach. Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button

Osiem wieków historii Tychów i dzielnic podmiejskich

Marzec 25th, 2008 admin Posted in Muzeum Miejskie Komentarze są wyłączone

Osiem wieków historii Tychów i dzielnic podmiejskich

Agnieszka Czyżewska

Nowa, wielka wystawa w Muzeum Miejskim. Tytuł to pewnego rodzaju prowokacja – jakże mówić o ośmiu wiekach w tak młodym mieście, jakim są Tychy?

A jednak – wszystko się zgadza. Mamy przecież dwudziesty pierwszy wiek. A najstarszy znany dokument o Wilkowyjach pochodzi dokładnie z 1287 roku. Ten dokument można było oglądać w oryginale wyłącznie podczas wernisażu – potem został zastąpiony starannie wykonaną repliką – podobnie, jak i inne oryginały z tych najstarszych.

Ta wystawa to przedsięwzięcie jednakże ryzykowne; niewiele tych dokumentów, eksponatów, niezbyt wiele informacji z lat najdawniejszych. Ale, być może dzięki temu, jest lekka i przystępna, urozmaicona i , z całą pewnością, niezwykle potrzebna . Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button

Wystawy w Muzeum Miejskim

Październik 10th, 2007 admin Posted in Muzeum Miejskie Komentarze są wyłączone

Agnieszka Czyżewska


…barwne postacie w przepięknych strojach spacerują, stoją, w tle pejzaż, wnętrze izby, procesja w mieście – wszystko tak, jak było, było kiedyś, jeszcze nie tak dawno. Ale to już odchodzący świat zatrzymany w kadrze, w materii, w magii przedmiotów, we wspomnieniach.

Tak właśnie wygląda obecna wystawa w Muzeum Miejskim pt. „ My i nasi sąsiedzi – stroje ludowe w województwie śląskim. „Cała sala mieni się barwami, dużo czerwieni w strojach i na ścianach, cudowne stare fotografie potwierdzające prawdziwość prezentacji. Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button