Jerzy Nowosielski w Muzeum Miejskim w Tychach


Powrót

Zbiory Działu Sztuki Muzeum Miejskiego w Tychach powiększyły się o projekty siedmiu polichromii autorstwa Jerzego Nowosielskiego, zrealizowane w kościele p. w. Ducha Świętego w Tychach.

Kupno projektów zaoferowała Muzeum Miejskiemu w Tychach Galeria Sztuki Współczesnej Teresa Starmach w Krakowie. Zakup eksponatów do zbiorów muzeum możliwy był dzięki specjalnej dotacji z budżetu Miasta Tychy.

Kościół p.w. Ducha Świętego w Tychach, obiekt – ikona, słynie w Polsce i za granicą z wybitnej architektury (dzieło Stanisława Niemczyka) oraz z polichromii Jerzego Nowosielskiego, zdobiących jego wnętrze. Pozyskanie projektów tego artysty do zbiorów muzeum ma zatem głębokie uzasadnienie.

Projekty autorstwa Jerzego Nowosielskiego to nie pierwsze dzieła tego artysty, znajdujące się w zbiorach Działu Sztuki Muzeum Miejskiego w Tychach. W 2007 roku zakupiony został jego obraz „Pejzaż z kościołem” z 1967 roku (olej na płótnie).

Twórczość Jerzego Nowosielskiego prezentowana była w muzeum na przełomie 2006 i 2007 roku na wystawie „Sztuka w przestrzeni miasta. Artyści znani z tyskich kościołów”, wyróżnionej w 2008 roku przez Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie za Wydarzenie Muzealne Roku 2007

Jerzy Nowosielski w Tychach

Zakupione projekty polichromii Jerzego Nowosielskiego będzie można oglądać w muzeum na specjalnie przygotowanej ekspozycji, która czynna będzie od 28 października do połowy listopada 2008 roku.

Na wystawie zaprezentowane zostaną także zdjęcia kościoła p.w. Ducha Świętego w Tychach oraz wspomniany już obraz „Pejzaż z kościołem”. Muzeum wyda także folder „Jerzy Nowosielski w Tychach”.

W konferencji prasowej wzięli udział Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba, wiceprezydent Daria Szczepańska, Maria Lipok-Bierwiaczonek – dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach, ks. prałat Franciszek Resiak – budowniczy kościoła p. w. Ducha Świętego w Tychach, były proboszcz parafii oraz architekt Stanisław Niemczyk – projektant kościoła p.w. Ducha Świętego.źródło:Informację przygotowała:
Joanna Kucz-Pieczka
Rzecznik prasowy Muzeum Miejskiego w Tychach
tel. (0 32) 327 18 23
e-mail: j.kucz@muzeummiejskie.tychy.pl


>> RSS 2.0 feed. >> Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button