Osiem wieków historii Tychów i dzielnic podmiejskich

Osiem wieków historii Tychów i dzielnic podmiejskich

Agnieszka Czyżewska

Nowa, wielka wystawa w Muzeum Miejskim. Tytuł to pewnego rodzaju prowokacja – jakże mówić o ośmiu wiekach w tak młodym mieście, jakim są Tychy?

A jednak – wszystko się zgadza. Mamy przecież dwudziesty pierwszy wiek. A najstarszy znany dokument o Wilkowyjach pochodzi dokładnie z 1287 roku. Ten dokument można było oglądać w oryginale wyłącznie podczas wernisażu – potem został zastąpiony starannie wykonaną repliką – podobnie, jak i inne oryginały z tych najstarszych.

Ta wystawa to przedsięwzięcie jednakże ryzykowne; niewiele tych dokumentów, eksponatów, niezbyt wiele informacji z lat najdawniejszych. Ale, być może dzięki temu, jest lekka i przystępna, urozmaicona i , z całą pewnością, niezwykle potrzebna .

Oglądamy przypuszczalny obraz naszej okolicy sprzed 300000 lat.. Malutki eksponat jako ślad działań człowieka na tym terenie w prehistorii. A potem już bliższa przeszłość. Wykopaliska z lat trzydziestych ubiegłego wieku to niezbity dowód na istnienie osadnictwa w naszym regionie . Czaszka i pozostałe eksponaty to autentyki określone przez naukowców na trzynasty wiek. Cmentarzysko cielmickie to dzisiejszy teren osiedla Z.

A wokoło lasy, lasy i jeszcze raz lasy. Las pierwotny , las z czasów panowania książąt pszczyńskich, w którym rozbrzmiewał dźwięk rogu myśliwskiego… Widać to wyraźnie na wystawie – leśne tło nadaje jej lekkości i określa charakter naszej najbliższej okolicy – aż po czasy współczesne. Zaiste, Tychy to miasto otoczone lasami, samo zaprojektowane jako miasto – ogród.

Na tej wystawie każdy znajdzie coś dla siebie . Zwolennicy mocnych wrażeń zadumają się nad mini – cmentarzyskiem ; jest i coś dla fanatyków broni : od najstarszego – tyskiego, notabene – miecza po eksponaty z II wojny światowej; wielbiciele starej fotografii i dokumentów też powinni być usatysfakcjonowani. Elementy wystroju wnętrz : stylowe meble księżnej Daisy, jak i meble będące wyposażeniem dawnej knajpy piwnej.
Śląska izba zaroiła się od odświętnie odzianych postaci – znów wesele, tym razem scena w domu.

Nowsza historia, dobrze nam już znana z poprzednich wystaw w muzeum, obfituje również w rozmaite eksponaty – dla starszych to przedmioty codziennego użytku – do tak niedawna jeszcze…W skrócie budowa Nowych Tychów i historie z nią związane – i tak aż do czasów współczesnych.

Na koniec tak popularne obecnie odtwarzanie wydarzeń historycznych – w Tychach i dzielnicach podmiejskich. To obchody Tyskiego Roku Historycznego, którego zwieńczeniem jest właśnie obecna ekspozycja.
Agnieszka Czyżewska>> RSS 2.0 feed. >> Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button