Mikołów zaprasza na spotkanie z Beatą Wąsowską

Kwiecień 7th, 2015 adm Posted in malarstwo, sztuka wizualna, wystawa Komentarze są wyłączone

Od 9 kwietnia w mikołowskiej Galerii Miejskiego Domu Kultury będzie można oglądać wystawę malarstwa Beaty Wąsowskiej.
Wystawa składa się z dwóch części: część pierwsza to jasna strona świata; artystka znaną nam codzienność ubiera w kolory tęczy; zachęca do odrzucenia trosk, do poddania się rajskim kolorom, beztroskiej aurze malarskich światów.
Beata Wąsowska; contemporary art; sztuka współczesna; malarstwo współczesne, Akademia Sztuk Pięknych; Jerzy Duda-Gracz; Maciej Bieniasz; obraz; sztuka; art; painting;twórca;twórczość artystyczna
Beata Wąsowska; contemporary art; sztuka współczesna; malarstwo współczesne, Akademia Sztuk Pięknych; Jerzy Duda-Gracz; Maciej Bieniasz; obraz; sztuka; art; painting;twórca;twórczość artystyczna
W drugiej części Wąsowska nawiązuje do ikonografii Madonny. Madonna jest tutaj jedną z wielu kobiet. Podobnie jak one została „wybrana” i musi sprostać zadaniu. Środkami artystycznymi, które to zadanie symbolizują są mocne, żywe i nasycone kolory oraz niejednorodna faktura płócien. Artystka traktuje kolor jako najbardziej wyrazisty nośnik informacji.
Barwne pola, nie-formy, plamy które nachodzą na siebie, przenikają się, sumują, dopełniają i łączą są w tym malarstwie światem, który znamy, z którym musimy negocjować, w którym musimy odnaleźć własne ścieżki.
Beata Wąsowska; contemporary art; sztuka współczesna; malarstwo współczesne, Akademia Sztuk Pięknych; Jerzy Duda-Gracz; Maciej Bieniasz; obraz; sztuka; art; painting;twórca;twórczość artystyczna

Izabela Paździorek, komisarz wystawy

Organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy, który odbędzie się 9 kwietnia 2015, o godz. 18.00 w Galerii Stuki Współczesnej Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie, Rynek 19.

Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button

6 x Botor w Galerii OBOK

Styczeń 1st, 2015 adm Posted in Galeria Sztuki OBOK, sztuka wizualna Komentarze są wyłączone

Ireneusz, Sonia Monika, Henryk, Jan oraz Michał Botorowie w Miejskiej Galerii Sztuki “Obok” w Tychach.

AddThis Social Bookmark Button

Piesn Awatara – Piotr Lutyński – dokumentacja filmowa wystawy

Lipiec 27th, 2010 adm Posted in sztuka wizualna Komentarze są wyłączone


Krótki dokument filmowy z otwarcia wystawy Piotra Lutyńskiego “Pieśń Awatara” w Galerii8 w Poznaniu. Zdjęcia Robert Jarosz. Muzyka Cezary Ostrowski

AddThis Social Bookmark Button

Adam Sikora – “Fucking close up” w Instytucie Mikołowskim

Luty 18th, 2008 admin Posted in sztuka wizualna Komentarze są wyłączone


Fucking close upObrazy

Close up coraz bliżej, do czego bliżej, może do niczego, co jest po drugiej stronie, ciemność na której dnie lśni światło, w mroku nocy, w mroku dnia, w mroku twarzy, fucking close up jak skowyt, skamieniały krzyk, przerażenie, gwałtowny gest, cięcie nożem, rany, twarze rany, twarze zastygłe w konwulsji, spazm, wylew, pieprzona gwałtowność gestu, obrona przed ciszą grobu, przed ostatecznym znieruchomieniem, nie, nie wiem co to znaczy, tylko przeczuwam wewnętrznym pulsem, rozedrganiem, rozpierdalaniem się, close up podobne zapisowi dezintegracji, rozpadania się na płonące kawałki, niczym challenger, eksplozje, nie wiem, bo wolę nie wiedzieć, fucking close up jest tam gdzie już nie można nic wiedzieć, tylko patrzeć na spadające płatki śniegu, i spadać razem z nimi, spadać coraz niżej i zarazem wyżej, piruety spadania w mrok, jasność, we wszystko czego nie ma, a być może jest, fucking close up, kontemplacja ruin, konwulsje drgawek zamkniętych w formie, bo przecież forma musi istnieć, zamyka, powstrzymuje przed ostatecznym rozpadem, fragmentaryzacja chaosu, wyodrębnianie struktury z magmy spadającej, rozżarzonej lawy, gest obrony, gest ocalenia przed zapadnięciem się w ostateczny mrok, nie wiem, nie musze nic wiedzieć, nic nie wiem, bo co można wiedzieć, fucking close up, kontestacja, punk, śmieci, odpady, destrukcje, rany, manifestacja rany czasu i przestrzeni, rany ciała, rany skowyczącego, podszytego ciepłą krwią wnętrza, jakiego wnętrza, może duszy, co za słowo, ale czy jest w tym języku chrząszczy jakieś inne, sz, czy , że, nie w tym języku nie ma innego, a nie chce wracać do języka, bo go nie znam, konwulsje, błądzenie, fucking close up, tylko tyle, nic więcej, intuicje, przeczucia, muszę się położyć, odpocząć, patrzeć na spadający śnieg, otoczony fucking close up.

Adam Sikora

ADAM SIKORA: Operator filmowy, reżyser, fotografik, malarz. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi (1988). W 2006 zdobył w Krakowie Nagrodę Główną „Srebrny Lajkonik” (Krakowski FF – Konkurs Krajowy) i nagrodę za reżyserię podczas Guangzhou International Documentary Film Festiwal (Chiny), a w 2005 roku otrzymał w Kielcach (Ogólnopolnopolski Niezależny Przegląd Form Dokumentalnych “Nurt”) Nagrodę Prezesa Zarządu TVP S.A. za „wstrząsający obraz humanitarnej katastrofy małego śląskiego miasteczka, stający się metaforą degradacji człowieka bez pracy i środków do życia”. W 2001 roku został Laureatem Srebrnej Żaby na Camerimage 2001 za zdjęcia do „Angelusa” w reżyserii Lecha Majewskiego. Za zdjęcia do „Drugiego brzegu” otrzymał w 1998 roku nagrodę MF Teatrów TV w Plłowdiw. Za dokument „Bluesmani – ballada o Janku ‘Kyksie’ Skrzeku” otrzymał Srebrnego Lajkonika na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych i Dokumentalnych w Krakowie w 2000 roku. Zrealizował liczne teatry telewizji. W 2005 roku na V Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej otrzymał nagrodę za zdjęcia do spektakli: „Geza-dzieciak” w reżyserii Zbigniewa Brzozy oraz „Intryga i miłość”w reżyserii Macieja Prusa.
Realizator wielu programów kulturalnych Telewizji Polskiej, m.in. Ogrodu Sztuk i Rozmów na nowy wiek. Autor
licznych wystaw fotografii (Instytut Mikołowski, Cieszyn, Słupsk). Uhonorowany jest tytułem Zasłużonego Mikołowianina. Ostatnio współpracował z Jerzym Skolimowskim i Piotrem Dumałą.

Instytut Mikołowski, ul. Jana Pawła II 8/ 5, Mikołów, tel. 032 7380755
e-mail

AddThis Social Bookmark Button

Jan Berdyszak

Wrzesień 7th, 2007 admin Posted in sztuka wizualna Komentarze są wyłączone

Generator fotografii efemerycznych (2007)
Reinstalacje fotograficzne (1975/1993)


21 listopada o godzinie 18 w Galerii Foto-Medium-Art w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Jana Berdyszaka. Wydarzenie uświetni prelekcja Jerzego Olka zatytułowana Odbicia, poświęcona twórczości profesora Jana Berdyszaka. Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button