Mikołów zaprasza na spotkanie z Beatą Wąsowską

Kwiecień 7th, 2015 adm Posted in malarstwo, sztuka wizualna, wystawa Komentarze są wyłączone

Od 9 kwietnia w mikołowskiej Galerii Miejskiego Domu Kultury będzie można oglądać wystawę malarstwa Beaty Wąsowskiej.
Wystawa składa się z dwóch części: część pierwsza to jasna strona świata; artystka znaną nam codzienność ubiera w kolory tęczy; zachęca do odrzucenia trosk, do poddania się rajskim kolorom, beztroskiej aurze malarskich światów.
Beata Wąsowska; contemporary art; sztuka współczesna; malarstwo współczesne, Akademia Sztuk Pięknych; Jerzy Duda-Gracz; Maciej Bieniasz; obraz; sztuka; art; painting;twórca;twórczość artystyczna
Beata Wąsowska; contemporary art; sztuka współczesna; malarstwo współczesne, Akademia Sztuk Pięknych; Jerzy Duda-Gracz; Maciej Bieniasz; obraz; sztuka; art; painting;twórca;twórczość artystyczna
W drugiej części Wąsowska nawiązuje do ikonografii Madonny. Madonna jest tutaj jedną z wielu kobiet. Podobnie jak one została „wybrana” i musi sprostać zadaniu. Środkami artystycznymi, które to zadanie symbolizują są mocne, żywe i nasycone kolory oraz niejednorodna faktura płócien. Artystka traktuje kolor jako najbardziej wyrazisty nośnik informacji.
Barwne pola, nie-formy, plamy które nachodzą na siebie, przenikają się, sumują, dopełniają i łączą są w tym malarstwie światem, który znamy, z którym musimy negocjować, w którym musimy odnaleźć własne ścieżki.
Beata Wąsowska; contemporary art; sztuka współczesna; malarstwo współczesne, Akademia Sztuk Pięknych; Jerzy Duda-Gracz; Maciej Bieniasz; obraz; sztuka; art; painting;twórca;twórczość artystyczna

Izabela Paździorek, komisarz wystawy

Organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy, który odbędzie się 9 kwietnia 2015, o godz. 18.00 w Galerii Stuki Współczesnej Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie, Rynek 19.

Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button

Beata Wąsowska w galerii Ateneum

Listopad 16th, 2013 adm Posted in malarstwo, wystawa Komentarze są wyłączone

AddThis Social Bookmark Button

PRZEKRACZANIE

Styczeń 1st, 2011 adm Posted in AKCJA SZTUKI, grafika, wystawa Komentarze są wyłączone

WYSTAWA DIGRAFII Beaty Wąsowskiej, wybrane prace z projektu Nie Bez Kozyry.
Pokaz sztuki video z kolekcji Zachęty.
SKUP KULTURY – 30.12.2010 – 31.01 2011

www.akcjasztuki.pl

Wystawa PRZEKRACZANIE to pokaz prac, które przesuwają granice tradycyjnie rozumianego pojęcia SZTUKA. W Skupie Kultury zobaczymy kadry z filmu Zbigniewa Libery „Obrzedy intymne” (1984), „Obieranie ziemniaków” (2001) Julity Wójcik, dokument z performance’u Roberta Kuśmirowskiego pt „Jazda godzina na czas” (2007), wybrane digrafie Beaty Wąsowskiej z projektu Nie bez Kozyry, którego bohaterką i (mimowolną modelką) jest znana artystka Katarzyna Kozyra (W warszawskiej Zachęcie trwa obecnie retrospektywa jej twórczości). Projekt można obejrzeć pod adresem www.niebezkozyry.pl.

Katarzyna Kozyra przekonuje, że “widz przyszedł obejrzeć zdarzenie, które odbywa się dla niego i wobec niego. Jest więc za nie odpowiedzialny.” Beata Wąsowska poprzez prezentowane prace wyraża swoje wątpliwości.

Nauka wielkimi krokami zbliża się do miejsca, z którego człowiek będzie mógł zmierzyć się ze Stwórcą. Sztuka oswaja nas z przekroczeniami. W wyniku transformacji cyfrowej, której poddano dowolne wizerunki otrzymujemy zadziwiające obrazy, często piękne. A jednak kiedy tworzywem przekształceń staje się wizerunek człowieka, znanej nam osoby, czujemy się nieswojo.

Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button

Helena Golda-Błahut

Maj 18th, 2010 red Posted in wystawa Komentarze są wyłączone

Maciej M. Szczawiński: Golda-Błahut udowadnia /który to już raz!/, że same nabyte umiejętności, chociaż ważne, nie wystarczają, by unaocznić istotę przedmiotu, jego kontur, gęstość, grę światłocienia czy fakturę. To jest coś z pogranicza wyuczonych sposobów, giętkości arcysprawnej ręki i tajemnicy współgrania tych umiejętności z intuicją. Artystka reaguje na kształt detalu, na jego światło i umiejscowienie w przestrzeni niejako synchronicznie. Wszystko odbywa się jednocześnie i natychmiast. Bez dopasowywania metody, bez przymiarek, bez prób i błędów: w rozbłysku. Proszę zauważyć tę misterną siateczkę rozedrganych wibrujących linii. Rozwidlające się ścieżki tysięcy konturów są jakby „z pierwszego uderzenia”, uchwycone na gorąco, przyszpilone niczym egzotyczny motyl. Czegoś takiego nie sposób urzeczywistnić inaczej, niż za pomocą wytrawnej ręki i… sekretu. Właśnie! Niedostępna analitycznym i racjonalnym analizom pozostaje ta zdumiewająca sfera wewnętrznych decyzji i motywacji. Chyba na szczęście.

AddThis Social Bookmark Button

Maciej Szczawiński o malarstwie Grażyny Zarzeckiej-Czech

Wrzesień 22nd, 2007 admin Posted in wystawa Komentarze są wyłączone

Malarstwo Grażyny Zarzeckiej-Czech
Galeria Polskiego Radia Katowice “Na Żywo”

Maciej Szczawiński

Przerwane zdania

(czytaj całość)

Żadnej dosłowności. Bez odwzorowywania świata, rysowania jego oczywistych konturów i relacji. Czysta materia malarska: kolor z własną samoistną logiką i metodą. Figuratywność traktowana swobodnie, chwilami wręcz z kapryśną dezynwolturą. I to co zapamiętujemy natychmiast, czyli niełatwa do nazwania aura tajemniczej nostalgii, jakiegoś dotykania smutnej i bolesnej bajki, która sama się opowiada i śni, mnoży sensy, zagadki , pytania.
GRAŻYNA ZARZECKA CZECH jest artystką na wskroś oryginalną, operującą własnym stylem i znakami. Ta uczennica Szancenbacha i Waltosia zdążyła jeszcze na złoty okres krakowskiego koloryzmu i zrymowała z nim własną wrażliwość oraz talent. Wzięła to co najlepsze i… prawie natychmiast skręciła na własną drogę. Bo też jakiekolwiek poczciwe „przy” czy „pod” porządkowywanie jej stylom, nurtom czy programom mija się z celem. Zarzecka mówi własnym głosem. Jej malarski język wyłania się z arcyosobistych rozstrzygnięć i doświadczeń.

więcej

AddThis Social Bookmark Button