TADEUSZ KANTOR. EPOKA CHŁOPCA

TADEUSZ KANTOR. EPOKA CHŁOPCA
Wystawa w Muzeum Miejskim w Tychach
10 grudnia 2008 – 7 lutego 2009

Wystawa przygotowana przez Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie.

W Muzeum Miejskim w Tychach prezentowane są obiekty związane z najbardziej znanymi spektaklami Tadeusza Kantora „UMARŁA KLASA” (1975) i „WIELOPOLE, WIELOPOLE” (1980).

Jacek Dębski, Dział Sztuki Muzeum Miejskiego w Tychach:
– Dzieła Tadeusza Kantora przeciętnemu widzowi wydają się hermetyczne, niezrozumiałe i niejednokrotnie jakby wzięte z krainy najczarniejszych koszmarów. Żmudna analiza jego tekstów i twórczości plastycznej pozwala na próbę określenia dorobku mistrza z Wielopola jako kontynuatora tradycji polskich plastyków-dramaturgów Stanisława Wyspiańskiego i Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jego własna droga twórcza biegnąca meandrami awangardowych poszukiwań i eksperymentów z okolic kubizmu, surrealizmu i dadaizmu, prowadziła go poprzez abstrakcję ekspresjonistyczną i assamblage (embalage), do konceptualizmu (sztuki ubogiej).

Interpretacja twórczości plastycznej realizowanej poprzez spektakle z cyklu „teatru śmierci” mogłaby być widziana jako rodzaj zbiorowej, psychologicznej terapii grupowej typu gestalt. Terapeuta – Tadeusz Kantor i uczestnicy – widzowie leczą rany zadane Europejczykom w trakcie I i II wojny światowej. Brak ojca (bohatera wojennego, wysokiej rangi oficera kontrwywiadu), który opuścił rodzinę, wpłynął zdaje się w sposób zasadniczy na dorastającego chłopca z galicyjskiego Wielopola Skrzyńskiego.

Tadeusz Kantor (1915-1990) był malarzem, grafikiem, reżyserem, scenografem, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członkiem Grupy Krakowskiej, twórcą eksperymentalnego tajnego Teatru Niezależnego w Krakowie w latach 1942-1944. Po wojnie założył awangardowy teatr Cricot 2.

Scenariusz i aranżacja wystawy: Anna Halczak, Bogdan Renczyński
Współpraca: Agnieszka Czyżewska, Jacek Dębski


>> RSS 2.0 feed. >> Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button