Wystawy w Muzeum Miejskim

Agnieszka Czyżewska


…barwne postacie w przepięknych strojach spacerują, stoją, w tle pejzaż, wnętrze izby, procesja w mieście – wszystko tak, jak było, było kiedyś, jeszcze nie tak dawno. Ale to już odchodzący świat zatrzymany w kadrze, w materii, w magii przedmiotów, we wspomnieniach.

Tak właśnie wygląda obecna wystawa w Muzeum Miejskim pt. „ My i nasi sąsiedzi – stroje ludowe w województwie śląskim. „Cała sala mieni się barwami, dużo czerwieni w strojach i na ścianach, cudowne stare fotografie potwierdzające prawdziwość prezentacji.

Zadziwia dawna dbałość o każdy szczegół ubioru, bogate słownictwo z nim związane, precyzja w zasadach, różnorodność tkanin i kolorystyki strojów, niepowtarzalna uroda cieszyńskiej biżuterii. Z całą pewnością jest to wystawa o ogromnej wartości poznawczej i estetycznej. Warto ją obejrzeć, zagłębić się w przeszłości, poznać tradycje, a może też rozpoznać na fotografiach jakąś postać z naszego dzieciństwa, z najbliższego otoczenia, co dość często zdarza się w naszym muzeum.

W najbliższej przyszłości może nawet jeszcze częściej tak będzie – teraz trwają przygotowania do wspaniałej wystawy fotograficznej. Ale o tym – i wielu ciekawych rzeczach – też następnym razem.>> RSS 2.0 feed. >> Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button