Michał Litkiw w MCK


Nieobecność niekoniecznie musi być fizyczna. Nieobecnych spotykamy na co dzień. Nie interesują ich ludzie, nie interesuje ich to, co mają oni do powiedzenia. Nawet czasem nie usiłują udawać, że słuchają tego, co się do nich mówi. Pozostają w swoim świecie. Nie są ciekawi innych.

O takiej nieobecności mówią rysunki i grafiki Michała Litkiwa, tyskiego artysty, którego wernisaż wystawy odbędzie się dziś o godz. 18 w Galerii „Pod Dachem” w Miejskim Centrum Kultury w Tychach.

– Spotykamy się coraz rzadziej, a jak już dochodzi do jakiegoś spotkania, to nie umiemy ze sobą być. Nie umiemy wykorzystać tego czasu – mówi artysta. – Nie rozmawiamy ze sobą, nie chcemy się wsłuchać w siebie nawzajem. Tak naprawdę ślizgamy się po tematach…

Nieobecność, wedle artysty, jest jak zaraza. Dlatego nieobecnych jest coraz więcej. Stąd tytuł jednej z głównych prac – „Zarażeni nieobecnością”. Inna – pt. „Nieszczelne spotkanie” – mówi o spotkaniu, którego uczestnicy pozostają w swoich światach, jakby poza spotkaniem, na które przyszli.

Swoimi rysunkami i grafikami artysta chce sprowokować publiczność do zastanowienia się nad swoimi relacjami z otoczeniem, a jeszcze lepiej – do zmiany nastawienia do spotkań z ludźmi.

Jeśli jednak prace Litkiwa nie zdołają przebić się ze swoim przesłaniem, to na pewno wzbudzą zachwyt samymi sobą. Są to bowiem prace niezwykłe. Artysta nie ogranicza się do zamknięcia swojego przekazu na papierze. Jeśli trzeba, wchodzi z nim w … metal. Cieniutki jak kartka papieru, ale jednak metal. W tej metalowej „bibułce” artysta rzeźbi niczym w normalnej, zwykłej płycie. Ba, zachwycające refliefy powstają zresztą również na papierze. Nie ma bowiem dla Michała Litkiwa nic niemożliwego. Trudno sobie to wyobrazić. To trzeba po prostu zobaczyć. Od dziś jest po temu okazja w Miejskim Centrum Kultury. W czerwcu Michał Litkiw zaprezentuje swoją niezwykłą twórczość w Galerii Na Żywo w Radiu Katowice, a po wakacjach – w Warszawie.

Jedna z tych zdumiewających prac Michała Litkiwa dziś zostanie zlicytowana, a dochód wesprze konto budowy tyskiego hospicjum.


>> RSS 2.0 feed. >> Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button