„Malarstwo i rzeźba” – Marek Grabowski

Galeria „Obok”, Teatr Mały, Tychy, ul. Kard. Hlonda 1

„Malarstwo i rzeźba” – Marek Grabowski
Otwarcie wystawy: 09 maja (sobota) 2009, godz. 18.00. Wystawa potrwa do 30 maja 2009.

W galerii „Obok” Teatru Małego w Tychach Marek Grabowski pokażuje prace malarskie oraz rzeźby. Jego obrazy nawiązują wizualnie do sztuki zwanej „brut”, do malarstwa materii oraz action painting. Artysta wprowadza również do swoich „silnych” i „strukturalnych” obrazów elementy miejskiej, ulicznej rzeczywistości imitujące graffiti napisy i rysunki. Osadzone w tych soczystych obrazach nie dziwią, są tu u siebie.

„Złudzenia przywodzą na myśl zjawiska optyczne – zauważa artysta – malarstwu bliższa jest iluzja. Te równoznaczne pojęcia częstokroć niezauważalnie imitują prawdę nie pozostawiając dla niej miejsca”. Pozbawione wszelkich cech ilustracyjności, abstrakcyjne malarstwo Marka Grabowskiego nie stara się naśladować natury, zaprasza widza na wędrówkę po bezkresach wyobraźni i emocji. Grabowski nie pozostawia odbiorcy bez wsparcia, pomaga tytułami, podpowiada. Słyszymy skowyt ciszy, wyczuwamy puls chaosu. Błądzimy i adorujemy, zdobywamy bastiony. Wystarczy tylko szeroko otworzyć oczy, doznać materialności faktur, siły barw tych obrazów.

Krytyk i historyk sztuki Zygmunt Korus recenzując malarstwo Marka Grabowskiego stwierdza: „Lubię taką sztukę: sugestywną, ale nie dosłowną, semantyczną, ale wieloznaczną, konkretną a zarazem otwartą dla interpretacji, stwarzającą odbiorcy możliwość wnikania w jej sensy i nastroje”.

Zapraszamy Państwa na wystawę prac Marka Grabowskiego do galerii „Obok” Tychach przekonani, że będzie to prawdziwa uczta dla oczu i ducha. [b]

O artyście:
Marek Grabowski. Urodzony 1955 roku w Sosnowcu, artysta, malarz, rzeźbiarz. Studiował w PWSSP w Poznaniu, na Wydziale Wychowania Plastycznego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1990 roku. W roku 1996 zdobył Grand Prix na I Ogólnopolskim Biennale Pasteli. W 2007 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza za całokształt pracy twórczej.
Członek ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Uprawia malarstwo, rysunek i rzeźbę.
Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Europie, USA, Kanadzie, Australii.

„Malarstwo i rzeźba” – Marek Grabowski
Galeria „Obok”, Teatr Mały, Tychy, ul. Kard. Hlonda 1
Otwarcie wystawy 09 maja 2009, godz. 18.00.
Wystawa potrwa do 30 maja 2009.

www.marekgrabowski.art.pl


>> RSS 2.0 feed. >> Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button