Spotkanie z Maciejem Zarembą

Powrót

  

 

 

15.12 (poniedziałek) godz.15.00

X Dni Szwecji

Spotkanie z Maciejem Zarembą, autorem książki „Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji”

Maciej Zaremba (ur. w Poznaniu, 1951) do Szwecji wyemigrował w 1969 roku. Znakomity reporter, publicysta szwedzkiego dziennika „Dagens Nyheter”, laureat najważniejszych szwedzkich nagród dziennikarskich (ostatnio uzyskane: Economic Journalist of the Year 2006, The Great Journalism Award 2006, The Swedish Academy Extra Award 2007). Pisze

o kulturze i polityce, przemianach społecznych, kondycji szwedzkiego kościoła państwowego. Jest członkiem szwedzkiego PEN Clubu.

To on opisał w 1997 roku sprawę przymusowych sterylizacji, które państwo szwedzkie przeprowadzało w latach 1935-1976 na obywatelach uznanych za „niepożądanych” (chorych umysłowo, samotnych wielodzietnych matkach, bezdomnych). Artykuły wstrząsnęły Szwecją. Efekty dziennikarskiego śledztwa przedstawił w książce „De rena och de andra…”

(„Czyści i inni”,1999). Jego publikacje wywołały burzliwą debatę na temat podobnych precederów także w innych krajach skandynawskich, Szwajcarii, USA.
W Polsce ukazała się jego książka „Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji” (pierwsza przetłumaczona na polski; Wydawnictwo Czarne, 2008). Tytułowy reportaż nagrodzony został szwedzką Wielką Nagrodą Dziennikarską. Na jego podstawie (z inicjatywy czołowego dramaturga szwedzkiego Larsa Norena) powstał spektakl wystawiony w dwudziestu miastach Szwecji. Tytuł „Polski hydraulik…” jest nieco mylący – o Polakach w książce jest niewiele, dużo natomiast o fenomenie szwedzkiego państwa opiekuńczego.

Dziennikarstwo M. Zaremby zaczęło się od „Solidarności”. W 1981 roku, w stanie wojennym, przyjeżdżał z pomocą do Polski. Przy okazji zbierał materiały prasowe, bowiem na zamówienia z kilku redakcji pisał artykuły, które tłumaczyłyby Szwedom, co się u nas dzieje. I wtedy został Maciejem Zarembą – pod tym nazwiskiem publikował teksty, żeby jako Maciej Bielawski móc wjeżdżać ponownie do Polski. W 2005 roku otrzymał medal 25-lecia „Solidarności”.

Uwaga: spotkanie w auli Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych, ul. Ciasna 3 (rektorat)


>> RSS 2.0 feed. >> Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button