6 listopada – Ślązaków drogi do Polski. …

Powrót

  

 

 

Od 7 listopada w Galerii „Pod Dachem” Miejskiego Centrum Kultury w Tychach można będzie oglądać wystawę „Ślązaków drogi do Polski. 90. rocznica odzyskania niepodległości”. Wystawa przygotowana została przez Muzeum Miejskie w Tychach we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Tychach.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną m.in. zdjęcia Ślązaków w wojsku niemieckim, w Armii Hallera, ulotki wydawane w okresie plebiscytowym przez stronę polską i niemiecką. Wystawa czynna będzie do końca 2008 roku.

Wernisaż wystawy zaplanowano na 6 listopada 2008 roku o godz. 18.00. Podczas otwarcia wystawy wyświetlony zostanie ośmiominutowy film z uroczystości wkraczania wojska polskiego do Katowic dnia 20 czerwca 1922 roku i symbolicznego przyłączania części Górnego Śląska przez państwo polskie. Film pozyskany został przez Muzeum Miejskie w Tychach z Archiwum Filmoteki Narodowej w Warszawie.
null

Zdjęcie wykonane po wręczeniu przez tyszanina Stanisława Krzyżowskiego generałowi Stanisławowi Szeptyckiemu karabinu ozdobionego kwiatami podczas uroczystości przejmowania powiatu pszczyńskiego przez państwo polskie. Było to symboliczne przekazanie władzy zbrojnej przez powstańców z powiatu pszczyńskiego regularnemu wojsku polskiemu, 29 czerwiec 1922 r.; reprodukcja w zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach.

Łączę pozdrowienia.

Joanna Kucz-Pieczka

Rzecznik prasowy Muzeum Miejskiego w Tychach

tel. (0 32) 327 18 23

e-mail: j.kucz@muzeummiejskie.tychy.pl


>> RSS 2.0 feed. >> Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button