Henryk Waniek otrzymał Śląski Wawrzyn Literacki za 2007 r.

Henryk Waniek
Sprawa Hermesa
Teresa Semik – POLSKA Dziennik Zachodni
Henryk Waniek otrzymał Śląski Wawrzyn Literacki za 2007 r.

 

źródło: PAP

Pisarz, malarz i rysownik Henryk Waniek otrzymał w czwartek Śląski Wawrzyn Literacki. Czytelnicy Biblioteki Śląskiej w Katowicach przyznali mu tę nagrodę za książkę Sprawa Hermesa – uznając ją za najlepszą w 2007 r.

Wydana przez Wydawnictwo Literackie Sprawa Hermesa jest powieścią historyczną z sensacyjną intrygą umieszczoną pod koniec osiemnastego wieku. Akcja toczy się wokół prac anielskiego trybunału pracującego nad rozwiązaniem i osądzeniem sprawy odwołania przez wstępującego na tron Fryderyka Wilhelma III działającego w tajnej inkwizytorskiej komisji pastora.

Śląski Wawrzyn Literacki przyznawany jest od dziewięciu lat. Książki nominują wybitni humaniści – krytycy, badacze i znawcy współczesnej literatury, a zwycięzcę wybierają w głosowaniu czytelnicy biblioteki. Sprawę Hermesa nominowała do nagrody specjalistka teorii, historii i antropologii kultury prof. Ewa Kosowska.

Jak podkreśliła w laudacji, zgłaszając książkę Wańka, jego próby literackie wprowadzają czytelnika w sferę hermetycznych sensów, kuszą odkryciem sekretnych przesłań, chociaż jednocześnie dystans budowany za pomocą subtelnej ironii ostrzega przed nadmierną oczywistością jedynie słusznych rozstrzygnięć.

„Sprawa Hermesa to opowieść o demoralizujących skutkach władzy, ale może przede wszystkim o demoralizującym wpływie wiedzy – groźnym zwłaszcza wówczas, gdy wiedza ta jest niepełna, a szczerze mówiąc naskórkowa, ale jednocześnie wspierana przeświadczeniem o własnej wielkości, formalnymi tytułami i żarliwym pragnieniem naprawy świata” – napisała prof. Kosowska.

Powieść Wańka czytelnicy Biblioteki Śląskiej uhonorowali Wawrzynem – statuetką z brązu. W tym roku po raz pierwszy formułę głosowania rozszerzono o internet. Zdaniem kierującej działem promocji Biblioteki Śląskiej Anety Satławy, koncepcja sprawdziła się – większość czytelników wyraziła swoje zdanie właśnie w ten sposób.

W głosowaniu – mimo braku nagród i udziału w plebiscycie wyłącznie książek elitarnych – wzięło udział 818 osób. Sprawa Hermesa zdobyła blisko 42 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła książka Bieguni Olgi Tokarczuk (prawie 36 proc. głosów).

Do Śląskiego Wawrzynu Literackiego za 2007 r. nominowane były także Wieszanie Jarosława Marka Rymkiewicza, Długi romans z muzą Klio Janusza Tazbira, Dzienniki 1911-1955 Jarosława Iwaszkiewicza, Wiersze zebrane Rafała Wojaczka, Jakieś ogromne szczęście Bogdana Czaykowskiego i Dziewczyna z zapałkami Anny Janko.

Henryk Waniek urodził się w 1942 r. w Oświęcimiu. Od dziecka mieszka w Katowicach, studiował w Krakowie – grafikę oraz historię sztuki. Jest malarzem surrealistą. Realizuje swoje wizje w malarstwie olejnym, zajmuje się rysunkiem, grafiką wydawniczą i plakatem, projektował scenografię do sztuk teatralnych.

Waniek jest także pisarzem i znawcą historii, filozofii, religioznawstwa i literatury mistycznej – autorem m.in. książek eseistycznych, powieści i drobnych utworów literackich. Uprawia krytykę, publikuje w czasopismach kulturalnych i literackich. Jego książki dotykają historii, filozofii, alchemii.

W poprzednich edycjach czytelnicy nagrodzili książki Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza, Ewy Lipskiej, Walerego Pisarka, Macieja Maleńczuka, Janusza Głowackiego, Jana Pawła II i Ryszarda Kapuścińskiego. Biblioteka Śląska jest największą i najstarszą w regionie oraz jedną z największych w Polsce. Z jej zbiorów – ok. 2 mln woluminów – korzysta ok. 130 tys. czytelników.


>> RSS 2.0 feed. >> Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button