Dwa w jednym, czyli kilka słów o tyskich muzeach

Jacek Dębski


Trzecia rocznica zaistnienia dwóch tyskich muzeów już tuż, tuż. Muzeum Piwowarstwa zainaugurowało swoją działalność z końcem 2004 roku, a Muzeum Miejskie na początku 2005 roku rozpoczęło przygotowania do pierwszej wystawy. Bliźniacy ci często są ze sobą myleni, różnią się od siebie jednak znacznie.

Muzeum Piwowarstwa za cel swojej działalności uznaje promocję marki, produktu handlowego Tyskie. I robi to z ogromnym powodzeniem, wpisując się w dwa istotne dla województwa śląskiego projekty Atrakcje Turystyczne Województwa Śląskiego oraz Szlak Zabytków Techniki. Efekty widać codziennie, obserwując falę zwiedzających, nie tylko z terenu Polski, lecz także turystów zagranicznych.

Muzeum Miejskie pragnie ogarnąć swoją działalnością historię, etnografię oraz sztukę, czyli szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe związane z miastem Tychy oraz historyczną Ziemią Pszczyńską. Długa lista wystaw oraz wydarzeń obejmuje m.in. wystawę „ Ulice, place, domy… Tychy i ziemia pszczyńska na dawnej pocztówce” wyróżnioną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie Sybilla 2006. Od początku swej działalności muzeum zebrało 3.756 eksponatów obejmujących wyżej wspomniane dziedziny kultury.

Skąd się bierze zamienne identyfikowanie obu instytucji? Być może jedną z przyczyn jest ich funkcjonowanie we wspólnym budynku należącym do Kompanii Piwowarskiej. Jedno wejście już niejednokrotnie dezorientowało zwiedzających. Drugą przyczyną może być wspólny mianownik, jakim jest dziedzictwo i spadek książąt pszczyńskich. Trzecia przyczyna to prawdopodobnie dość jeszcze krótki, choć intensywny czas istnienia obu placówek.

A czy ty wiesz, jaka jest różnica między obu muzeami? Które z tych zdjęć prezentuje wnętrze Muzeum Piwowarstwa, a które Muzeum Miejskie w Tychach?

Jacek Dębski>> RSS 2.0 feed. >> Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button