Tyszanie nie z tej ziemi w Muzeum Miejskim w Tychach

Powrót

Rozmowa z Bogdanem Prejsem.

Bogdan PrejsTyszanie nie z tej ziemi” autorstwa Bogdana Prejsa to kolejne wydawnictwo, które ukazało się nakładem Muzeum Miejskiego w Tychach.

12 marca o godz. 16.00 w Muzeum Miejskim w Tychach odbędzie się spotkanie promujące książkę Bogdana Prejsa. Gośćmi spotkania będą autor i bohaterowie książki.

Książkę, w cenie 15 zł, można już nabyć w siedzibie placówki przy ul. Katowickiej 9. Publikacja ukazała się w czasie obchodów 75. rocznicy nadania Tychom praw gminy miejskiej 1934-2009.

Mikołowianin Bogdan Prejs jest dziennikarzem, autorem kilku tomów i arkuszy poetyckich oraz książek.

„Tyszanie nie z tej ziemi” to niejako kontynuacja wydanej w 1999 roku książki „Dawno temu w Starych Tychach. Opowieść o ludziach i mieście w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku”.

Jak można przeczytać w opisie nowej książki, autor zawarł w niej wersje artykułów, które w latach 1993 – 2007 ukazywały się na łamach „Echa” i „Dziennika Zachodniego”. Ich bohaterami są mieszkańcy miasta i osoby związane z nim przez lata swą działalnością zawodową. Łączy ich jedno – młodość przeżyta w latach II wojny światowej. „Tyszanie nie z tej ziemi” to książka dowodząca, że Tychy są miastem wyjątkowym, bo tylko w nim spleść mogły się losy ludzi o tak zróżnicowanych biografiach.

„Tyszanie nie z tej ziemi” czyli bohaterowie książki Bogdana Prejsa to: Emilia Duka, Alfons Wieczorek, Stefania Urbanek, Augustyn Dyrda, Paweł Grychtolik, ks. Edmund Szeliga, Tadeusz Teodorowicz-Todorowski, Andrzej Czyżewski, Aleksander Sałacki, Antoni Czernow, Ryszard Cholewczuk, Leonard Paszkowski, Jakub Taube, Grażyna Mordasiewicz, Stanisław Krzyżaniak, Józef Krupiński oraz pary, które w marcu 1993 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Tychach odebrały medale za długoletnie pożycie małżeńskie: Stanisława i Stanisław Sierakowscy, Maria i Augustyn Radwańscy, Aniela i Brunon Piechowie, Wanda i Piotr Pietraszkowie, Waleria i Eugeniusz Durajowie, Anna i Antoni Złoteccy

Łączę pozdrowienia.

Joanna Kucz-Pieczka
Rzecznik prasowy Muzeum Miejskiego w Tychach
tel. (0 32) 327 18 23
e-mail: j.kucz@muzeummiejskie.tychy.pl


>> RSS 2.0 feed. >> Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button