Muzeum Miejskie czyli Miejsce Magiczne.

Agnieszka Czyżewska


Każdy, kto po raz pierwszy przekroczy próg Muzeum, przeciera oczy ze zdumienia… nijak się to wszystko ma do wyobrażeń o muzeach, do wizji – wspomnień – kapci muzealnych, ciasnych, zaniedbanych pomieszczeń pełnych zakurzonych i od lat niezmiennych eksponatów.

To miejsce jest całkiem nowe, nowoczesne w starym, piękna przestronna sala będąca sama w sobie arcydziełem.. Zapełnia się coraz to inną, wyśmienitą zawartością – postaciami, fotografiami, przedmiotami, żyje własnym rytmem, nieustannymi zmianami. Uroda miejsca połączona z atrakcyjnością treści i formy, w jakiej owa zawartość jest podana, przyciąga i wzbudza zainteresowanie.

Pobyt w Muzeum Miejskim magicznie działa na odbiorcę. Porządkuje w pewien sposób upływ czasu – coś, czego, tak naprawdę, chyba nikt nie rozumie do końca. Porządkuje – i nie pozwala odejść w zapomnienie ludziom, wydarzeniom, przedmiotom – nadaje im dawny blask i znaczenie. Rytm, zmienność, ekspresja – wszystko to sprawia, że przeszłość przybliża się, daje się lepiej poznać, nie pozwala na obojętność. Pewna starsza pani stwierdziła: „Kiedyś nie interesowałam się historią, bo brakowało ciągle czasu. Teraz żałuję, bo tyle jest fascynujących wydarzeń, opowieści, starych fotografii, których teraz już nikt prawie nie jest w stanie zidentyfikować”. Pani ta przyniosła do Muzeum Miejskiego właśnie plik starych fotografii..

Znajomość przeszłości pozwala na lepsze rozumienie rzeczywistości. Muzeum Miejskie, miejsce nowe na mapie naszego miasta, jest dla wszystkich – od najmłodszych do najstarszych. U tych pierwszych rozbudza ciekawość i szacunek dla tego, co już było. Tych ostatnich wzrusza, inspiruje do dalszego porządkowania dawnych wydarzeń. Są jeszcze ci pomiędzy – często nie mają czasu, nie wiedzą nawet, że Tychy mają swoje muzeum, przychodzą czasem przypadkiem, przy okazji zwiedzania Muzeum Piwowarstwa. Potem często wracają. Dowiedzieć się czegoś o historii tego miasta „bez historii”.

Agnieszka Czyżewska


>> RSS 2.0 feed. >> Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button