„Gęby” Jerzego Dudy-Gracza w Muzeum Historii Katowic

Gęby. Jerzy Duda-Gracz. Portrety i autoportrety. 22 września 2007 – 06 stycznia 2008


Wystawa pt. Gęby. Jerzy Duda-Gracz. Portrety i autoportrety
prezentuje blisko sześćdziesiąt prac malarza i tworzy pełny przekrój jego mało znanej twórczości portretowej. Przedstawia konterfekty ludzi znanych
i nieznanych, żartobliwe i bardzo oficjalne, szkicowe i precyzyjnie dopracowane, duże i małe, kolorowe
i monochromatyczne, hity i odkrycia z domowych i muzealnych magazynów, wybrane z całego okresu twórczości artysty. Od Portretu rodziców z czasów licealnych, przez portret, którym Duda oczarował swą przyszłą żonę, podobizny rodziny, przyjaciół i znajomych, wybitnych artystów i naukowców (m.in. Olgi Lipińskiej, Aleksandry Śląskiej, Kazimierza Rudzkiego, Wiesława Ochmana, Tadeusza Kantora, Wojciecha Kilara, Tadeusza Sławka, abpa Damiana Zimonia) aż po niezwykłą kolekcję autoportretów opowiadających historie dudowych fascynacji artystycznych, a czasem osobistych kolei losu. Jedną z poruszających ciekawostek wystawy jest piękny i mądry, pełen ciepła i zainteresowania list Jerzego Dudy-Gracza napisany na „firmowym” papierze z autoportretem, do jego (wtedy, w 1981 roku) studenta – dziś uznanego malarza Antoniego Kowalskiego, a traktujący o sztuce i życiu, o stosunku do pracy i rodziny, o procesie nauczania i kształtowania osobowości twórcy.

Wystawie towarzyszy elegancki katalog z kilkudziesięcioma reprodukcjami i wstępem kuratora wystawy Natalii Kruszyny. Wystawa została przygotowana w Muzeum Historii Katowic we współpracy z Fundacją Conspero z Krakowa.


GĘBY. Jerzy Duda-Gracz. Portrety i autoportrety. Natalia Kruszyna
wernisaż wystawy – foto. Piotr Sobański
galeria

wystawę przygotowali

przyjaciele i uczniowie wspominają Jerzego Dudę-Gracza:

Wiesław Ochman
Beata Wąsowska
Ewa Satalecka
Antoni Kowalski
Ireneusz Botor
Sonia Pryszcz-Botor
Włodzimiera Kolk
Marta Fox
Renata Bonczar
Hanna Solway
Piotr Butkiewicz
Marian Danielewicz
Beata Maria Jurkowska
Andrzej Kacperek
Ewa Kwaśniewska-Fojcik
Przemysław Lasak
Daniel Pielucha
Alina Sibera
Joanna Sierko-Filipowska
Jan Wołek
Krystyna Doktorowicz


Wspomnienia uczniów i przyjaciół pochodzą z katalogu wystawy poplenerowej – BWA Sieradz 2005 – „Z Biegiem Warty – Kamion 2004. V Ogólnopolski Plener Malarstwa Figuratywnego”.


>> RSS 2.0 feed. >> Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button